O Bombiku słów kilka

Słonika Bombika nie trzeba nikomu przedstawiać. Towarzyszy dzieciom i ich rodzicom od ponad dekady. Jeżeli chcielibyśmy napisać o nim wzmiankę do encyklopedii, to brzmiałaby ona najprawdopodobniej właśnie tak: Dawno temu w Afryce mieszkał jedyny na świecie łaciaty słoń Bombik. Do dzisiaj sawanna i lasy tropikalne opowiadają o jego niezwykłych przygodach. Jest pierwszym dzieckiem Mamy i Taty Bombalskich. Ma młodszą siostrzyczkę, słoninkę Bomilę. Jak sam o sobie mówi, interesuje się wszystkim, a najbardziej lubi poznawać świat i zawierać nowe znajomości. Ma talent muzyczny, gra na cymbałkach i chętnie układa piosenki. Zbiera kolorowe kamyki z różnych stron świata.

To są tylko suche fakty, a tak naprawdę Bombik to przede wszystkim słonik o dobrym sercu, w każdej chwili gotowy do zabawy z przyjaciółmi, ale kiedy trzeba potrafi z niej zrezygnować i stanąć w obronie słabszych i pokrzywdzonych. Jak każdy młody słonik czasami ma pstro w głowie i na własnej skórze przekonuje się, że warto słuchać mądrych rad starszych, a zakazy i wymagania stawiane przez rodziców są po to, żeby chronić przed złymi doświadczeniami, a nie po to, by psuć dobrą zabawę.

Kiedy poznajemy Bombika, słonik musi poradzić sobie ze swoimi kompleksami i dokuczaniem ze strony złośliwych hien. Udaje mu się uwierzyć, że wygląd zewnętrzny nie ma żadnego znaczenia. Jego mały świat jest już bezpieczny aż do chwili, kiedy na świat przychodzi siostrzyczka. Mimo ogromnej miłości nie może poradzić sobie z zazdrością i z tym, że zamiast zabawy z przyjacielem Popo musi teraz poświęcić swój czas również na pomoc w opiece nad Bomilą. Ale kiedy siostrzyczka niespodziewanie ciężko zachoruje, to ani chwili nie będzie się wahał i wyruszy w długą i niebezpieczną drogę w poszukiwaniu lekarstwa. Słonikowi jednak nie na długo wystarczy radość ze sławy bohatera, bo już czekają na niego kolejne przygody i niezwykle ważne sprawy, takie jak urodziny prababci, plaga szarańczy czy kłopoty ze starszymi kolegami.

Wszystkie przygody małego Bombika ilustrują sytuacje, w jakich codziennie mogą znaleźć się dzieci w domu, przedszkolu, szkole czy na podwórku. Nieraz przecież doświadczają wyśmiewania czy agresji ze strony rówieśników albo zazdrości i nieposłuszeństwa. Łatwiej małemu człowiekowi poradzić sobie z wielkimi problemami, kiedy będzie wiedział, że nie spotykają tylko jego, ale są również udziałem ulubionego książkowego bohatera.

Wymiar dydaktyczny i terapeutyczny przygód Bombika może pomóc rodzicom, opiekunom, a także nauczycielom w procesie wychowawczym. Ciepło ukazana relacja rodzinna i niezwykle barwni i sympatyczni bohaterowie drugo- i trzecioplanowi powodują, że afrykański świat staje się bliski maluchom. Wszystkie przygody zostały opowiedziane w prosty i humorystyczny sposób przez ks. Bogusława Zemana. A towarzyszące im piosenki z dołączonej do książki płyty, których możemy posłuchać w wykonaniu samego autora, są wyjątkowym uzupełnieniem opowieści.

Pewnie każdy zastanawia się, czy to już koniec przygód przesympatycznego i niezwykle dzielnego słonika, jego rodziny i przyjaciół. To zależy od młodych czytelników. Bombik zachęca dzieci do tego, żeby wymyśliły jego nowe przygody. Jeżeli tylko macie ochotę, to piszcie, rysujcie, a może nawet wymyślicie piosenkę! Nie ma żadnych ograniczeń poza dziecięcą wyobraźnią. Słonik, który jest Waszym przyjacielem i przewodnikiem, niecierpliwie czeka na listy!

                                                                     

 

 

 

 

 

© BOMBIK 2010-2019

Projekt i wykonanie: Rhema Group